top of page

Nová základka ve Zdibech: moderní výuka, důraz na vztahy i radost z učení

  • Dováděník
  • před 12 minutami
  • Minut čtení: 5

O tom, že škola může byt jiná vás v zajímavém rozhovoru přesvědčí zakladatelka školy Drak Kačka, která se rozhodla vzít kvality vzdělávacích procesů do svých rukou. Vytvořila tým a vizi a proměnila představy a sny ve skutečnost. Přečtěte si více o jejich cestě v poutavém rozhovoru.

Tři ženy. Jedna vize. A odvaha založit školu, kde děti nemusí zapadnout do škatulek. Školu, kde mohou být samy sebou, klást otázky, hledat odpovědi, tvořit a růst. Jmenuje se DRAK – a není to jen tak. Je to škola postavená na důležitým hodnotách jako je dobrovolnost, respekt, autonomie a konsenzus.


škola Drak

Více o projektu nám už pro zdraví jedna z hlavních zakladatelek školy Kateřina Čápová, pro kterou jsem si připravila několik otázek.


Ahoj Kačko,


Kdo stojí za projektem realizace školy Drak?


Ahoj! Jsme tři ženy s odhodláním měnit zaběhnuté způsoby vzdělávání. Já, Kačka Čápová (děti 5 a 8), Martina Medek (děti 5, 9, 9) a Lenka Kolenská (děti 4 a 6).


Poznaly jsme se v podstatě až ve chvíli, kdy jsem vykopla myšlenku založení školy. Průběžně s námi spolupracují další lidé, ale Martina, Lenka a já jsme jádro, které do toho dává nejvíc úsilí.


Naší vizí je vytvořit bezpečné a respektující místo pro svobodné vzdělávání, které dává smysl nejen našim dětem, ale i dalším rodinám. Tak vznikl DRAK – (skoro) Svobodná škola postavená na principech Dobrovolnosti, Respektu, Autonomie a Konsenzu, která se otevře v září 2025 ve Zdibech u Prahy.


Naším cílem je stát se plnohodnotnou rejstříkovou školou a zpřístupnit tuto formu vzdělávání co největšímu počtu dětí.


zakladatelky školy Drak

Jaký byl prvotní impulz k  založení nové svobodné školy?


Je jen pár možností, jak vyřešit povinnou školní docházku tak, aby člověk nemusel jít proti svému přesvědčení. Buď že děti půjdou na individuální vzdělávání a budou zapsány do vstřícné kmenové školy, nebo poslat děti do již existující “svobodné školy”. Jenomže takové školy mívají velký převis poptávky nad nabídkou míst, a pokud si člověk nevzpomene, že potřebuje zapsat dítě do takové školy po šestinedělí, už je skoro pozdě. A další věc je, že v naší lokalitě se žádná taková škola v dojezdové vzdálenosti nevyskytuje. Chtěly jsme, aby i naše děti měly možnost volby do takové školy chodit.


Avšak naše děti nejsou pro založení školy hlavní motivací. I kdyby se rozhodly, že do ní chodit nebudou, stejně nám bude dávat smysl pokračovat. Míra svobody ve společnosti podle nás do značné míry závisí na tom, jak se lidé naučí se svobodou nakládat už od dětství. Pokud děti nemají možnost přiměřeně svému věku rozhodovat o svém životě a nést za svá rozhodnutí odpovědnost, mohou si později hůře představit jiný způsob fungování než ten, kde hlavní zodpovědnost nese vždy někdo jiný. To pak může vést k větší nesvobodě ve společnosti jako celku.


Dalším impulzem pro rejstříkovou školu je dát sebeřízenému vzdělávání punc oficiality, který ho zařadí mezi běžné vzdělávací možnosti. Čím víc bude rejstříkových škol, které jdou cestou sebeřízeného vzdělávání, tím budeme mít, doufejme, silnější hlas, co se týče chystaných změn ve školství.


Výuka ve svobodné škole

Jaká je hlavní myšlenka / cíl této školy?


Kdybychom měly shrnout myšlenku jedním slovem, byla by to dobrovolnost. Dobrovolnost se s povinnou školní docházkou příliš neslučuje. V realitě to nejspíš bude vypadat tak, že my dospělí budeme přes  naše nepohodlí zaštiťovat svobodu dětí dělat dobrovolná rozhodnutí.


Myšlenka je nezničit vnitřní motivaci, nechat je učit se to, co samy vyhodnotí, že chtějí a potřebují. Další axiom, ze kterého vycházíme, je to, že není možné se neučit. Člověk se stále něco učí, i když to nemusí být zrovna to, co je v očích většinové společnosti považováno za to jediné “správné” učení.


Otevření nové školy ve Zdibech

Jaké zásadní hodnoty chce škola plnit?


Už název naší školy DRAK je složený z počátečních písmen některých hodnot, kterých si ceníme. Jsou to dobrovolnost (pokud je člověk nucen dělat něco nedobrovolně, nejen že si toho moc nezapamatuje, ale ještě může k dané činnosti získat odpor do budoucna), respekt (respektování rozdílů mezi námi a snaha o vzájemné porozumění), autonomie (samostatnost v rozhodování) a konsenzus (nejsme demokratická škola, nebudeme se přehlasovávat, naším cílem je hledat řešení, která nebudou nikomu zásadně vadit).


Svobodná škola Zdiby

Jak bude probíhat výuka?


Vzhledem k tomu, že budeme rejstříková škola, budeme samozřejmě splňovat zákonné normy, ale naše pojetí bude co nejsvobodnější. Počítáme s tím, že kdokoliv (dospělý i dítě) bude moci přijít s lekcí nebo námětem, který se vypíše, a koho bude daná věc zajímat, ten bude moci na lekci přijít. Pokud v průběhu zjistí, že ho daná věc nebaví, může zase odejít. 


Další důležitou součástí školy bude samotná participace na jejím chodu. Jednou týdně se bude uskutečňovat sněm, na kterém se budou řešit pravidla, náměty, stížnosti… cokoliv, co bude kdo potřebovat přednést. Děti i dospělí se tím učí diskutovat, pojmenovávat pocity, potřeby apod.


Zásadní pro fungování školy je věkové míchání. Děti nebudou děleny podle věku, ale budou se spolu moci sdružovat podle toho, jak budou samy potřebovat. 


Učení tedy bude probíhat na základě poptávky, formou nabídky a skrze reálné situace.


Kde a kdy se škola otevře?


V září 2025 na severním okraji Prahy v obci Zdiby. Momentálně už je naše škola zapsána do rejstříku MŠMT a probíhají setkání s rodiči a pohovory se zájemci o spolupráci, neboť nás bude potřeba více.


Pro koho je škola určena? Bude výběrová nebo se k vám může přihlásit každý?


Z ostatních škol tohoto typu víme, že výběr je zásadní. Ne že bychom si vybírali děti, ale spíše rodiče. Přihlásit se může každý, jen je nutné být v souladu s naší vizí a mít v hlavě srovnané, proč chci, aby naše dítě tuto školu navštěvovalo. Je potřeba, aby rodiče měli zpracované svoje strachy z toho, že se možná jejich dítě rozhodne učit jiným způsobem, než si představují. Ideální je, aby si nic nepředstavovali, aby svému dítěti důvěřovali a nechali to na něm. 


Organizujeme různé offline i online akce, aby rodiče i děti měli možnost nás poznat, a rozhodnutí, zda své dítě přihlásit či ne, tak měli jednodušší.


Výuka škola Drak Zdiby

Kolik dětí je schopna škola pojmout v prvním roce svého provozu? A jakou kapacitu plánuje do budoucna?


V prvním roce plánujeme vzít přibližně 20 dětí na denní studium a 15 dětí na IV. Do budoucna uvidíme, jak se nám podaří navyšovat kapacitu, neboť tu povoluje kraj. Chceme však být spíše malá, rodinná škola.


Bude se platit školné?


Ano. Jen pro vysvětlení - soukromé školy dostávají sice dotaci od státu, ale ta je jen na pokrytí neinvestičních nákladů. Normativ pro soukromé školy je nižší než pro státní školy, kterým ještě přispívá na provoz a investice obec. 


Základní dotace je 60% normativu, o navýšení na až 100% rozhoduje kraj po roce fungování školy na základě výsledků ČŠI a výkazů školy.


Část nákladů (nájem, energie, investice) se tedy hradí ze školného. Jsme lidé, kteří to dělají hlavně kvůli svému přesvědčení, ne kvůli tomu, abychom vydělávali horentní sumy. Chceme školné držet co nejníže, avšak zase bychom rádi zaplatili kvalitní učitele a dopřáli dětem vybavení, které zaručí podnětné prostředí. Ze zkušenosti jiných škol víme, že často funguje komunita rodičů, případně sponzoři, kteří pomáhají náklady na školné snižovat. 


Vyučování škola Drak

Jak může veřejnost otevření školy podpořit?


Zapsáním svého dítěte k denní docházce. Máme krásný velký prostor, který potřebujeme zaplnit dětmi i věcmi. První rok pro nás bude nejtěžší hlavně finančně. Dotace na žáky od státu přichází až v listopadu prvního školního roku. Do té doby budeme muset platit vše ze svého - platy, nájem, energie atd. Momentálně nám také běží sbírka na vybavení na www.donio.cz/skoladrak,  případně nás mohou lidé podpořit napřímo - jak finančně, tak svým časem jako dobrovolník, vybavením nebo materiály pro školu, ale také šířením informací o škole, sdílením a sledováním nás na Facebooku, Instagramu atp. Další roky už budou v tomto ohledu jednodušší, ten první rok je zásadní.


Děkuji Kačce za inspirativní rozhovor a přeji mnoho úspěchů v zajímavém a smysluplném projektu.


Článek pro vás přípravil Dováděník - zážitky dětem na míru :-)



Kladete prožitek dětí na vysokou příčku na žebříčku hodnot? Mám pro vás tip na knížku, kterou budete milovat. Mrkněte na Dováděník - dětský zážitkový deník , který podporuje samostatnost a zábavnou formou děti učí užívat si každého dne.






コメント


Bavte se a inspirujte každý den 

Sledujte naše sociální sítě a žádná legrace vám už neunikne.

  • Facebook
  • Instagram
mesic.png

Co by měly děti zažít dřív, než půjdou do školy?

Odpověď Vám přináší DOVÁDĚNÍK

Originální dárek s celoživotní hodnotou

hvezdy.png
hvezdy.png
hvezdy.png
bottom of page